​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

30.11.2020 16:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

Ndërsa numri i njerëzve të infektuar me koronavirus rritet, vazhdon të rritet edhe numri i atyre që janë shëruar nga sëmundja e shkaktuar nga virusi.

Sidoqoftë, pacientët që shërohen nga COVID-19 mund të mos ndihen menjëherë plotësisht të shëndetshëm. Efektet anësore mund të zgjasin dhe ekspertët mjekësorë kanë shprehur shqetësimin për dëmtimin afatgjatë, veçanërisht në mushkëri dhe zemër.

Gjithashtu, megjithëse pacientët ka të ngjarë të jenë imunë për të paktën disa kohë pas shërimit, ekzistojnë shqetësime në lidhje me ri-infektimin me koronavirus, që do të thotë që njerëzit që kanë pasur tashmë virusin duhet të vazhdojnë të mbajnë maska, distancë fizike dhe masa të tjera të përshkruara epidemiologjike, të tilla si larja e duarve dhe shmangia e prekjes së fytyrave.

Dr. Patrick Kachur, një profesor në Shkollën e Shëndetit Publik Mail Columbia në Nju Jork, vuri në dukje se një numër i vogël i rasteve të njerëzve me COVID-19 për herë të dytë u regjistruan. “Ne nuk e dimë akoma se sa ngjitëse mund të jenë,” tha ai për Today.

Dr. Colin Kraft nga spitali në Atlanta tha se disa raste sugjerojnë që njerëzit që sëmuren për herë të dytë mund të kenë simptoma më të lehta.

“Ne nuk e dimë, por ne mendojmë se kur infektoheni përsëri, ka më shumë të ngjarë që simptomat të jenë më të lehta, sepse sistemi juaj imunitar tashmë e ka luftuar këtë sëmundje një herë”, tha mjeku.

Megjithatë, kjo nuk mund të jetë gjithmonë rasti, mund të ketë forma më të rënda në fjalë. Kachur dhe Kraft thonë se ishte e rëndësishme të vazhdohej me mbajtjen e maskës, veçanërisht pasi që virusi vazhdon të përhapet me shpejtësi të lartë.

Përveç uljes së mundësisë së ri-infektimit me COVID-19, mbajtja e një maske gjithashtu do të ndihmojë në mbrojtjen e njerëzve përreth jush nga viruse të tjera, transmeton KosovaPress.

“Ju mund të mbani diçka tjetër përveç COVID-19, kështu që është një ide e mirë që thjesht të përpiqeni të zvogëloni transmetimin e viruseve të frymëmarrjes këtë vit,” tha Kraft.

“Pika e frymëmarrjes transmeton gjëra të ndryshme, kështu që vetëm mbajtja e një maske është një mënyrë e shëndetshme për t’u sjellë, veçanërisht tani.”

Kachur pranoi që mbajtja e maskave edhe pas prekjes me COVID-19 mund të parandalojë përhapjen e viruseve të tjera, të cilat mund të jenë të rëndësishme, veçanërisht pasi mjekët përpiqen të kuptojnë më shumë rreth efekteve afatgjata të COVID-19 në të gjithë trupin e njeriut.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia