​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

20.12.2020 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 1001 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 223 raste pozitive.

Sipas institutit, brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (66, 63 vjeç), Drenas 1 rast (69 vjeç), Istog 1 rast (74 vjeç), Kamenicë 1 rast (78 vjeç), Mitrovicë 1 rast (66 vjeç), Obiliq 1 rast (70 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (65 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 48.905 raste nga 172.155 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.256 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 342 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 36.568 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.081. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 72 raste, Podujevë 26 raste, Mitrovicë 23 raste, Fushë Kosovë 20 raste, Gjilan 13 raste, Obiliq 12 raste, Vushtrri 9 raste, Lipjan 7 raste, Drenas 6 raste, Prizren 6 raste, Kamenicë 5 raste, Pejë 5 raste, Gjakovë 3 raste, Malishevë 3 raste, Rahovec 3 raste, Skenderaj 2 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga një rast Dragash, Ferizaj, Istog, Klinë, Viti dhe Zubin-Potok”, thuhet në njoftim.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

Një tregim i trishtë i Ballkanit që përfshin Berlinin, Sofjen, Pragën dhe komisionarin hungarez

Një tregim i trishtë i Ballkanit që përfshin Berlinin, Sofjen, Pragën dhe komisionarin hungarez

​Arrestohet pasi dyshohet për vjedhje të tri veturave

​Arrestohet pasi dyshohet për vjedhje të tri veturave

Shmangia e krizës politike, partitë kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli

Shmangia e krizës politike, partitë kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli

Hoti për sulmin në Prizren: Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme

Hoti për sulmin në Prizren: Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme

Krasniqi: Vit i vështirë për ekonominë dhe bizneset, por nuk humbën vendet e punës 30 mijë qytetarë

Krasniqi: Vit i vështirë për ekonominë dhe bizneset, por nuk humbën vendet e punës 30 mijë qytetarë

Mostari mban zgjedhjet e para lokale pas 12 vjetësh

Mostari mban zgjedhjet e para lokale pas 12 vjetësh

1.248 të vdekur që nga paraqitja e pandemisë Covid-19 në Kosovë

1.248 të vdekur që nga paraqitja e pandemisë Covid-19 në Kosovë

Ministri i Drejtësisë gjobitet nga Policia për mosrespektim të masave për pandeminë

Ministri i Drejtësisë gjobitet nga Policia për mosrespektim të masave për pandeminë

Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Ishte infektuar me Covid, vdes ish-ministrja shqiptare

Ishte infektuar me Covid, vdes ish-ministrja shqiptare

Kufiri Slloveni- Kroaci, pritjet e mërgimtarëve deri në 10 orë

Kufiri Slloveni- Kroaci, pritjet e mërgimtarëve deri në 10 orë

Mustafë Bajrami i bashkohet LVV-së

Mustafë Bajrami i bashkohet LVV-së

Mbi 9 mijë bashkatdhetarë arritën sot përmes Aeroportit “Adem Jashari”

Mbi 9 mijë bashkatdhetarë arritën sot përmes Aeroportit “Adem Jashari”

NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë