​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

26.11.2020 13:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Cilët njerëz i shihni më tërheqës? I gjatë apo jo? Lëkura apo ato me flokë bionde? Ndërsa ka disa kritere universale, ka edhe të tjera që mund të mos jenë aq të dukshme.

Shkencëtarët dhe psikologët nga vende të ndryshme po punojnë në hulumtime që do të tregojnë se çfarë u pëlqen burrave te gratë dhe anasjelltas. Ndërsa presim për këto rezultate, ne ju sjellim një listë të 8 gjërave që mund të hedhin dritë mbi dilemën në lidhje me tërheqjen e ndërsjellë.

Shprehja e fytyrës

Në vitin 2011, shkencëtarët u përpoqën të zbulonin se cila shprehje e fytyrës tërheqin burrat dhe gratë kur bëhet fjalë për gjininë e kundërt. Më shumë se 1.000 njerëz morën pjesë në hulumtim dhe secilit person iu shfaqën fotografi të njerëzve me emocione krejtësisht të ndryshme. Kjo i ndihmoi ata të zbulonin se burrat tërhiqen më shumë nga gratë e lumtura – ato që buzëqeshin dhe kanë sy të lumtur, ndërsa gratë i duan burrat me një shprehje krenare dhe të sigurt në fytyrën e tyre, raporton Bright Side

Gjuha aktive e trupit

Në vitin 2016, shkencëtarët vëzhguan njerëzit gjatë takimeve të shpejta më të njohur si takim i shpejtë. Kjo i lejoi ata të pranonin faktin se burrat dhe gratë preferojnë partnerë me gjuhë aktive të trupit. Interesante, e njëjta gjë vlen edhe për fotot. Të dy burrat dhe gratë gjatë vëzhgimit menduan se njerëzit e ‘kapur në lëvizje’ në foto ishin më tërheqës sesa ata që ishin fotografuar në këmbë ose ulur.

Aroma

Përkundër faktit të njohur se aroma e hudhrës shkatërron atmosferën romantike, ushqimi në fakt mund të jetë i dobishëm kur bëhet fjalë për burrat. Shkencëtarët kanë zbuluar se gratë tërhiqen nga aroma e burrave që hanë hudhër. Sidoqoftë, rregulli nuk zbatohet në situatë të kundërt. Sipas shkencëtarëve, burrat shijojnë erën e ushqimit të shijshëm, të tilla si kokoshka. Vajzat që duan të sharmojnë një mashkull duhet të zgjedhin parfume me aromë të ëmbël.

Ngjashmëri me prindërit e seksit të kundërt

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se gratë shpesh tërhiqen nga burrat që kanë të njëjtën ngjyrë të syve me baballarët e tyre. E njëjta gjë vlen edhe për burrat: ata shpesh zgjedhin gra që duken si nënat e tyre. Sigurisht, ky rregull nuk funksionon gjithmonë, por hulumtimet tregojnë se njerëzit me këto ngjashmëri rezultojnë të kenë një marrëdhënie të suksesshme.

Flokët

Burrat tërhiqen më shumë nga gratë me flokë të gjata. Sipas shkencëtarëve, kjo është për shkak të evolucionit, pasi nëse një grua ka flokë të gjata, mund të shoqërohet me rritje dhe zhvillim të shpejtë dhe të shëndetshëm, dhe e gatshme për të rritur një fëmijë. Sidoqoftë, gratë nuk janë aq të përqendruara në flokët e burrave. Shumicën e kohës kjo është çështje shijeje: disa gra pëlqejnë burra me flokë të gjatë, disa me flokë të shkurtër dhe këto preferenca mund të ndryshojnë gjatë gjithë jetës.

Tërheqje afërsisht e barabartë

A shihni shpesh çifte në të cilat njëri prej partnerëve është më tërheqës se tjetri? Besoni apo jo, nuk ndodh shpesh. Shkencëtarët kanë zbuluar se si burrat ashtu edhe gratë kanë më shumë gjasa të zgjedhin një partner që është po aq tërheqës sa ata ose për një ‘shkallë’ më tërheqës.

Altruizmi

Sjellja altruiste është një tjetër gjë që tërheq si gratë ashtu edhe burrat. Shkencëtarët mendojnë se kjo është një tipar gjenetik: sjellja altruiste tregon se një person ka të ngjarë të jetë një prind i kujdesshëm dhe ka të ngjarë të kalojë gjenet e tij në brezin e ardhshëm.

Madhësia e këpucëve

Gratë nuk janë aq të përqendruara në madhësinë e këmbës, ndërsa burrat janë më të prirë për gratë me këmbë më të vogla.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Morena Taraku reagon ndaj sjelljes së doktorit në Podujevë, ka një kërkesë për Albin Kurtin

Morena Taraku reagon ndaj sjelljes së doktorit në Podujevë, ka një kërkesë për Albin Kurtin

Në muajin e Ramazanit, Don Xhoni ndihmon pesë familje në nevojë

Në muajin e Ramazanit, Don Xhoni ndihmon pesë familje në nevojë

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë