​5 hapa për t’ju ndihmuar të hiqni qafe zakonet e këqija

12.10.2020 00:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​5 hapa për t’ju ndihmuar të hiqni qafe zakonet e këqija

Psikologët do t’ju tregojnë se është e mundur të hiqni qafe çdo zakon të keq. Kjo sigurisht tingëllon inkurajuese, por çfarë duhet të bëjmë vërtet për ta bërë atë që të funksionojë?

Ekspertët rekomandojnë të ndiqni këta pesë hapa nëse doni të zëvendësoni një zakon të keq me një të mirë:

1. Bëhu i sinqertë me veten tënde

Sa më i sinqertë të jeni për veten tuaj në lidhje me zakonin tuaj të keq, aq më i madh është shansi që të shpëtoni prej tij, pohojnë psikologët. Lejoni që njerëzit tuaj të afërt të interesohen për ju që t’ju japin një kritikë të sinqertë dhe mos mohoni që keni një problem, edhe nëse mendoni se ata e ekzagjerojnë pak në kritikat e tyre.

2. Shkruani shënime për zakonin tuaj të keq

Shumë psikologë besojnë se nuk është gjë e keqe të analizosh vetë zakonin tënd të keq duke shkruar të dhëna përkatëse. Për shembull, nëse kafshoni thonjtë, mund të vëreni në cilën orë të ditës e bëni më shpesh, përafërsisht sa zgjat dhe ku e bëni. Duke analizuar këto të dhëna, ju mund të merrni informacione përkatëse që mund t’ju ndihmojnë të kuptoni më mirë zakonin tuaj të keq, por gjithashtu të gjeni një mënyrë për ta eliminuar atë.

3. Bëni durim dhe vendosni një qëllim të mundshëm

Është joreale të presësh të heqësh qafe zakonin tënd të keq menjëherë nëse e ke pasur me vite. Për këtë arsye, është e rëndësishme të vendosni qëllime të mundshme në fillim të luftës kundër një zakoni të keq, përmbushja e të cilit përfundimisht do t’ju sjellë më afër qëllimit përfundimtar – eliminimit të tij të plotë.

4. Kërkoni ndihmën e një miku

Shumë njerëz nuk janë mjaft të disiplinuar dhe kanë nevojë për udhëzime nga mjedisi që të jenë në gjendje të përmbushin qëllimet e tyre. Mos ki turp të kërkosh ndihmën e miqve dhe kërkoju atyre që të kontrollojnë ty dhe ndoshta edhe të qortojnë kur vëren se po praktikon zakonin tënd të keq.

5. Përdorni aplikacione

Ka shumë aplikacione për telefona mobilë që mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe zakonet tuaja të këqija. Thjesht kërkoni për ato që ju interesojnë, dhe pothuajse me siguri do të gjeni softuerin e duhur që i përshtatet nevojave tuaja. Aplikimet më të njohura janë për humbjen e peshës, aktivitetin fizik dhe planifikimin, por sigurisht që nuk janë të vetmet që mund të jenë të dobishme për ju, shkruan Bright Side.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​5 hapa për t’ju ndihmuar të hiqni qafe zakonet e këqija

​5 hapa për t’ju ndihmuar të hiqni qafe zakonet e këqija

​Sëmundja që ndryshon nga personi në person dhe prek të gjithë dhe gjithçka

​Sëmundja që ndryshon nga personi në person dhe prek të gjithë dhe gjithçka

​Gara në autostradë – Chevrolet përplaset pak sekonda pas nisjes – (video)

​Gara në autostradë – Chevrolet përplaset pak sekonda pas nisjes – (video)

Transplantimi i zemrave të derrave në qeniet njerëzore mund të jetë një realitet më 2021

Transplantimi i zemrave të derrave në qeniet njerëzore mund të jetë një realitet më 2021

Jennifer Lawrence: Ishte e vështirë në shkollë, kurrë s’kam qenë veçanërisht e zgjuar

Jennifer Lawrence: Ishte e vështirë në shkollë, kurrë s’kam qenë veçanërisht e zgjuar

Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Haradinaj u jep një mesazh futbollistëve para ndeshjes Kosovë – Slloveni

Haradinaj u jep një mesazh futbollistëve para ndeshjes Kosovë – Slloveni

Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Reja pas ndeshjes: Ikim nga kjo ndeshje të penalizuar

Reja pas ndeshjes: Ikim nga kjo ndeshje të penalizuar

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

Filloni të pini jogurt çdo ditë – ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinje

Filloni të pini jogurt çdo ditë – ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinje

Kazakhstan – Shqipëri, mbyllet pa fitues

Kazakhstan – Shqipëri, mbyllet pa fitues

Ja ku mund ta ndiqni ndeshjen Kosovë – Slloveni

Ja ku mund ta ndiqni ndeshjen Kosovë – Slloveni

Kurti kërkon mbështetje të pakushtëzuar për Shqipërinë kundër Kazakistanit

Kurti kërkon mbështetje të pakushtëzuar për Shqipërinë kundër Kazakistanit

Veseli: Shqiptarët i japin botës kampionin e radhës

Veseli: Shqiptarët i japin botës kampionin e radhës

Kosovë – Slloveni, formacionet e mundshme

Kosovë – Slloveni, formacionet e mundshme