​4 filxhanë kafe në ditë rritin mbijetesën e pacientëve me kancer

21.09.2020 03:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​4 filxhanë kafe në ditë rritin mbijetesën e pacientëve me kancer

Roli i kafesë në promovimin e shëndetit të mirë është debatuar, veçanërisht kur bëhet fjalë për ofrimin e përfitimeve për ata që luftojnë me sëmundje të tilla si kanceri.

Sidoqoftë, një studim i ri ka zbuluar se te pacientët me kancer metastatik kolorektal, konsumi i disa gotave të pijeve lidhej me rritjen e mbijetesës dhe rrezikun më të ulët të përkeqësimit të sëmundjes.

Rezultatet e studimit të udhëhequr nga studiuesit nga Instituti i Kancerit Dana-Farber në Boston (SHBA) janë në përputhje me gjetjet nga studimet e mëparshme që kanë treguar një lidhje midis konsumit të rregullt të kafesë dhe rezultateve pozitive në pacientët që vuajnë nga kanceri kolorektal jo-metastatik.

“Megjithëse është e parakohshme të rekomandojmë një marrje të lartë të kafesë si një trajtim i mundshëm për kancerin kolorektal, studimi ynë sugjeron që pirja e kafesë nuk është e dëmshme dhe mund të jetë e dobishme”, tha Kimmie Ng, autor i studimit, në një deklaratë

Në 1,171 pacientë që merrnin trajtim për kancerin kolorektal metastatik, autorët zbuluan se ata që raportuan konsumimin e dy deri në tre filxhanëve kafe çdo ditë, kishin një gjasë më të madhe për të jetuar më gjatë në përgjithësi dhe kishin një kohëzgjatje më të gjatë para se sëmundja të përkeqësohej kur krahasoheshin ata që nuk pinin kafe.

Midis pjesëmarrësve që konsumuan sasi më të mëdha kafeje – mbi katër filxhanë çdo ditë – kishin një përfitim shumë më të madh në masat e përmendura. Si kafeja dhe kafeina pa kafeinë ofronin përfitimet e përshkruara.

“Dihet që disa përbërje në kafe kanë veti antioksiduese, antiinflamatore dhe të tjera që mund të jenë aktive kundër kancerit”, tha Chen Yuan, bashkautor i studimit.

Studimet epidemiologjike kanë zbuluar se marrja më e lartë e kafesë ishte e lidhur me përmirësimin e mbijetesës në pacientët me kancer të zorrës së trashë në fazën 3, por marrëdhënia midis konsumit të kafesë dhe mbijetesës në pacientët me forma metastatike të sëmundjes deri më tash nuk ka qenë e njohur, transmeton KosovaPress.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​4 filxhanë kafe në ditë rritin mbijetesën e pacientëve me kancer

​4 filxhanë kafe në ditë rritin mbijetesën e pacientëve me kancer

Lauren Alexis ekspozon linjat e saj të zjarrta

Lauren Alexis ekspozon linjat e saj të zjarrta

Pse seksi pas divorcit është edhe i mirë edhe i keq

Pse seksi pas divorcit është edhe i mirë edhe i keq

Simptomat e papritura të gastritit

Simptomat e papritura të gastritit

Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Lëndohet Sandro i Juventusit, mungon disa javë

Lëndohet Sandro i Juventusit, mungon disa javë

Zidane i kërkon klubit ta largojë edhe sulmuesin Luca Joviç

Zidane i kërkon klubit ta largojë edhe sulmuesin Luca Joviç

Guardiola: Aguero mund të mungojë edhe për katër javë

Guardiola: Aguero mund të mungojë edhe për katër javë

Barcelona e hapur për shitjen e Semedos në Premier Ligë

Barcelona e hapur për shitjen e Semedos në Premier Ligë

Afrim Muçiqi i revoltuar me politikanët: Qytetarët të kenë kujdes

Afrim Muçiqi i revoltuar me politikanët: Qytetarët të kenë kujdes

Milani rivalizon Barçën për Memphis Depay

Milani rivalizon Barçën për Memphis Depay

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

​E droguan dhe përdhunuan për 5 orë, këngëtarja rrëfen momentet e tmerrit…

​E droguan dhe përdhunuan për 5 orë, këngëtarja rrëfen momentet e tmerrit…

Emily Ratajkowski akuzon fotografin për sulm seksual

Emily Ratajkowski akuzon fotografin për sulm seksual

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e paragjykojnë lidhur me peshën

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e paragjykojnë lidhur me peshën